Masaż sportowy jest integralnym elementem  odnowy biologicznej. Wykorzystywany jest jako środek pomocniczy w programach
treningowych najlepszych sportowców.

Pozwala lepiej przygotować ciało do wysiłku fizycznego. Zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji. Przyspiesza regeneracje mięśni i stawów po intensywnym treningu, oddziaływuje pobudzająco na układ nerwowy, wspomaga proces przemiany materii w tkankach, tym samym wpływa na lepsze ich odżywienie. Masaż wykonuje się również na przyrost masy mięśniowej, wzrost siły i wytrzymałości, doskonale wpływa na krążenie, elastyczność oraz napięcie mięśniowe.

Masaż sportowy jest zalecany zarówno sportowcom zawodowym dla osiągnięcia lepszych rezultatów i poprawy samopoczucia. 

Powinny korzystać z niego również osoby dla których sport to forma aktywnego wypoczynku i relaksu,

Techniki masażu sportowego są specyficzne dla danej dyscypliny. Pozwalają na skoncentrowanie się na konkretnym obszarze ciała, które jest wystawione na przeciążenia, stres czy agresywne ruchy.

Kiedy stosować:
– aby zmniejszyć zmęczenie i zregenerować organizm po wysiłku,
– aby przygotować ciało do kolejnego wysiłku (np. treningów, zawodów),
– podtrzymująco pomiędzy treningami.

Masaż sportowy występuje w kilku formach:

- sportowy przed wysiłkowy - ma na celu przygotowanie organizmu do wysiłku sportowego, stosuje się go jako uzupełnienie rozgrzewki, ponieważ powoduje rozgrzanie stawów i ścięgien, rozluźnia mięśnie, podnosi elastyczność i efektywność mięśni – wykonywany jest przed wysiłkiem;
- sportowy między wysiłkowy - masaż wykonywany w przerwach miedzy wysiłkami podtrzymuje wysoką aktywność zawodnika w trakcie zawodów, masaż zaopatruje mięśnie w tlen i substancje odżywcze, usuwa toksyny, dzięki czemu mięśnie uzyskują większą zdolność do pracy i szybciej się regenerują;
- sportowy powysiłkowy - ma na celu skrócenie czasu regeneracji organizmu po intensywnym i długotrwałym wysiłku. Jego głównym zadaniem jest usprawnienie krążenia krwi i limfy, a także zmniejszenie powysiłkowego napięcia mięśniowego.

Do masażu sportowego używam najwyższej jakości specjalistycznych balsamów rozgrzewających lub chłodzących, które powodują spotęgowanie dobroczynnych właściwości zabiegu.

 

  

 .